Bağlantılı evler genişliyor, saldırı hacmi de artıyor

Comcast’e göre Amerikalıların %78’i parolaları yeniden kullanmak veya paylaşmak , yazılım güncellemelerini atlamak ve daha fazlası gibi kendilerini siber tehditlere açık hale getiren güvenli olmayan çevrimiçi davranışlar bildiriyor – bu yalnızca iki yıl öncesine göre %14’lük bir artış.

Comcast CISO Başkan Yardımcısı ve Ürün Gizliliği Sorumlusu Noopur Davis , “Bu tatil sezonunda tüketiciler her zamankinden daha fazla cihaz satın alıyor ve ev ağlarına bağlıyor” dedi . “Bu cihaz akışıyla birlikte bir siber güvenlik riski akışı geliyor. Artık tüketicilerin, bağlı cihazlarını ve onları kullanan kişileri siber tehditlerden korumaya her zamankinden daha fazla öncelik vermesi gerekiyor.”

Xfinity Siber Sağlık Raporu, siber tehdit trendlerini, bağlantılı evlerde giderek artan cihaz listesini ve tüketicilerin siber koruma konusundaki tutum ve davranışlarına ilişkin bir görüşü analiz ediyor. Temel bulgular şunları içerir:

Bağlantılı evler genişliyor, saldırı hacmi de artıyor

Xfinity xFi evleri, 2020’ye göre %25 artışla ortalama 15 bağlı cihaz. Uzman kullanıcılar ortalama 34 cihaz. Ve tüketicilerin %58’i bu tatil sezonunda en az bir bağlantılı cihaz almayı planlıyor. xFi Gelişmiş Güvenlik, her ay ev başına ortalama 23 benzersiz tehdidi engeller – birçok saldırı tekrarlandığından, toplam saldırı sayısı bu sayının en az üç ila dört katıdır.

Tüketiciler hala tehditleri hafife alıyor

Amerikalıların %74’ü her ay ev ağlarına 10’dan az saldırının isabet ettiğine inanıyor. %61’i, cihazların satın alınır alınmaz tehditlere karşı korunduğuna inanıyor. Bu, birçok yeni cihazı korumasız potansiyel tehditlere açık bırakır.

Tüketiciler, saldırıya uğradıklarını bileceklerinden emin değiller

Bir siber saldırı kurbanı olup olmadıklarını ne kadar sürede anlayacakları sorulduğunda, yalnızca %20’si hemen yanıt verdi. Diğer bir %32’si ise bir siber saldırı kurbanı olup olmadıklarını bileceklerinden emin olmadıklarını söyledi. Ankete katılanların %51’i, elektrikli süpürge veya akıllı fiş gibi ekran dışı bir cihazın saldırıya uğradığını bileceklerinden emin olmadıklarını belirtti.

Ortaya çıkan cihaz güvenlik açıkları yanlış anlaşıldı

Bilgisayarlar ve akıllı telefonlar, 2020’deki bulgularla tutarlı olarak hedeflenen ilk iki cihaz olmaya devam ediyor. Tüketiciler bu iki cihaz türüyle ilişkili risklerin farkında olsalar da, evlerinde yeni ortaya çıkan cihazların riskini hafife alıyorlar. Aslında xFi Gelişmiş Güvenlik, akıllı saatler, aydınlatma, termostatlar, kapı zilleri, garaj açıcılar, spor ve fitness ekipmanları, yağmurlama sistemleri ve hatta arabalar, dronlar ve evcil hayvan aksesuarlarına yönelik tehditleri engelledi.

Nesil siber bölünme

X Kuşağı (%80), Y Kuşağı (%82) ve Z Kuşağına (%87) kıyasla Boomers kuşağının %70’i güvenli olmayan davranışları kabul ediyor. Z Kuşağı, kimlik avı ve kötü amaçlı yazılım gibi yaygın tehditler konusunda en düşük farkındalığa sahipti. Y kuşağının %77’si bu tatil sezonunda bağlantılı bir cihaz satın alacak gibi görünüyor; bu, ankete katılan herhangi bir segment için en yüksek oran.

Kaynak:

https://www.helpnetsecurity.com/2022/12/20/connected-homes-attack-volume/