Chainalysis Hikayesi Burada: Web3 için Şeffaflık ve Netlik

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-9-1024x445.png

FTX’in patlaması ve bunun sonucunda ortaya çıkan piyasa kargaşası, blockchain teknolojisinin temel, orijinal ilkesinin önemini vurgulayan birçok kripto para birimine sahip: şeffaflık. Kripto ekosisteminin başka hiçbir sektörü, tüm işlemlerin görünür olduğu ve protokollerin arkasındaki kodun herkesin görebileceği şekilde açık olduğu DeFi kadar şeffaflığa sahip değildir. Bu içsel şeffaflığı web3 işletmeleri, finans kurumları ve devlet kurumları için daha erişilebilir hale getirmek ve ekosistemin emniyetini ve güvenliğini desteklemek için Storyline’ı geliştirdik.

Storyline ile kuruluşlar, web3 işlemleri olan karmaşık hikayeleri anlayabilir, araştırabilir ve iletebilir.

Rakamlarla: DeFi’de Büyüme

web3 dönüşümü hızla ilerliyor . DeFi işlem hacmi 2020’den 2021’e 10 katın üzerinde büyüyerek 5,8 trilyon dolara ulaştı. Ayı piyasası göz önüne alındığında toplam işlem hacmi bu yıl düşecek gibi görünse de, DeFi 2022’de yaklaşık 3,7 trilyon dolarlık işlem hacmi elde etti – bu, tüm zincir içi hacmin yarısından fazlası. DeFi’nin büyümesi, para birimi türüne göre toplam işlem hacminin bileşimine de yansır.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-10.png

Bir zamanlar kripto para piyasalarına hakim olan Bitcoin, şu anda tüm kripto işlemlerinin yalnızca %10’undan biraz fazlasını oluşturuyor. Bitcoin işlem hacmi hakimiyetinin azalması, merkezi olmayan hesaplama için tasarlanmış blok zincirlerinin yükselişinden kaynaklanmaktadır. DeFi büyüdükçe iş dünyasının ve müşterilerin kripto ile etkileşim biçimini değiştirdi. Bitcoin bir para birimi ve tasarruf aracı olarak kullanılma eğilimindeyken, Ethereum ve diğer DeFi protokolleri – akıllı sözleşme sistemleri – ödünç alma, borç verme, ticaret, oyun ve koleksiyon (NFT’ler) gibi hizmetler sağlayan dapp’ler dahil olmak üzere çeşitli şekillerde kullanılır. ).

Bazı işletmeler bu devrimi şimdiden benimsedi ve diğerleri hala gelir potansiyelini ortaya çıkarmanın yollarını arıyor. Ancak her ikisinin de riski yönetme, müşterilerini koruma ve DeFi işlemlerini araştırma ihtiyacı aynı.

2021 boyunca, suçlular faaliyetlerini gizlemek için akıllı sözleşmelerin karmaşıklığını kullanmaya başladıkça, DeFi protokolleri kripto para birimi çalmak isteyen bilgisayar korsanları için gidilecek hedef haline geldi. 2022, çoğu fonun DeFi protokollerinden çalınmasıyla, bilgisayar korsanlığı etkinliği için şimdiye kadarki en büyük yıl olma yolunda ilerliyor. Yalnızca Ekim 2022’de bilgisayar korsanları, 11 ayrı DeFi saldırısında 700 milyon dolardan fazla çaldı.

web3 için yeni araç gereksinimleri

DeFi’nin patlamasıyla birlikte riskini yönetmek, yasa dışı faaliyetleri önlemek ve karmaşık işlemleri araştırmak için çözümlere olan ihtiyaç da artıyor. Müşterilerimizden, karmaşık akıllı sözleşme işlemlerini incelemek, analiz etmek ve araştırmak için doğru araçlara sahip olmadıklarını, bunun da işlerini ve müşterilerini korurken DeFi’ye katılmayı zorlaştırdığını duyduk. Web3 devrimine güvenli bir şekilde katılmak için yeni çözümlere ihtiyaç olduğu açıktır.

Storyline’a Giriş: Nedir ve nasıl kullanılır?

Kripto para biriminin bu hızlı büyüyen segmentini özel olarak hedefleyen ilk blockchain analiz çözümü olan Storyline’a girin.

Müşteriler, basit NFT transferleri ve DEX takaslarından zincirler arası köprü işlemlerine ve çok daha fazlasına kadar her tür akıllı sözleşme etkileşimini izlemek ve incelemek için Storyline’ı kullanarak DeFi’nin karmaşık doğasını ele alabilir ve netlik ve şeffaflık yaratabilir. Görselleştirmeler basitleştirildi. Storyline, DeFi işlemlerinin ayrıştırılmasının karmaşık olabileceği geleneksel küme grafikleri yerine, kullanıcıların bir veya daha fazla işlemde neler olduğunu keşfetmek için zincirler boyunca ileriye, geriye ve zincirler boyunca bakabilecekleri adresler arasındaki fon hareketini gösteren yeni bir zaman çizelgesi görünümü kullanır.

DeFi’nin karmaşıklığını ortaya çıkaran yeni, benzersiz işlevler belirledik ve oluşturduk. Storyline ile kullanıcılar şunları yapabilir:

NFT’ler, yerel token’lar, ERC-20 token’lar ve zincirler arası için hikayeyi anlatmaya ve fon akışını kolayca analiz etmeye yardımcı olacak net zamansal görselleştirme oluşturun

İşlemlerin otomatikleştirilmiş yorumunu alın, yaygın işlemlerin anlaşılmasını kolaylaştırın ve riskli davranışları vurgulayın

Tek bir basit işlemle zincirler arası takas ve köprüler için eşleştirilmiş işlemler ekleyin

Bakiye değişikliklerini inceleyerek akıllı sözleşmelerin anlaşılmasını kolaylaştırarak işlem sonuçlarının basitleştirilmiş görünümlerini oluşturun

Olağandışı veya beklenmeyen davranışları belirlemek için zincirler arası verileri sıralayan güçlü filtreler kullanarak neyin önemli olduğuna odaklanın

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-11.png

Ek olarak, Chainalysis, ENS ve diğer zincir üstü verilerden gelen nitelikler, kullanıcıların kilit aktörleri belirlemesine ve fonları hızlı bir şekilde izlemesine olanak tanır.

Büyüme fırsatlarını tespit etmek için Storyline’ı kullanma

Storyline ile işletmeler, varlıklarının nereden gelip nereye gönderildiğini ve kiminle etkileşimde bulunduklarını gözden geçirerek müşteri işlemlerini izleyebilir. Bu, kuruluşların yalnızca bir veya bir grup işlemi izleyerek ve analiz ederek işle ilgili içgörüler toplamasına yardımcı olur.

Storyline şunları izlemenize yardımcı olur:

Bu işlemin veya adresin riski nedir? Bu, izleme sistemimizde yanlış bir pozitif uyarı mıydı?

Ne oldu: Bu varlık nereden geldi? tarihi nedir? O nereye gitti? Bu hack veya dolandırıcılık nasıl çalıştı?

Para şimdi nerede? İşletmemiz fonları geri almak veya dondurmak için bu içgörüleri kullanabilir mi?

Kim dahil? Bilmeniz gereken karşı taraflar var mı? İşlemler etkileşimde bulunmak istemediğiniz platformlara mı gidiyor?

Failin kimliğini tespit edecek bilgileri bulabilir miyim? Bu bilgi bir dava oluşturmamıza yardımcı olabilir mi? Onların ilgisini kanıtlayabilir miyim?

Hikayeyi iş başında görün:

Müşteri işlemlerini ve etkileşimlerini takip ederek NFT transferlerinin akışını takip edin:

İlgili karşı tarafları inceleyen akıllı sözleşmeler için olayların zaman çizelgesini takip edin ve anlayın:

Kaynak:

https://blog.chainalysis.com/reports/storyline-blockchain-analysis-web3