Emniyet Teşkilatlarının Kripto Para Birimi Hakkında Bilmesi Gereken 3 Şey

Mali ortam değişiyor ve kolluk kuvvetleri buna uyum sağlamalı. Kripto para , geçen yıl finans dünyasında fırtınalar estirdi , ancak birçok kolluk kuvveti, özellikle eyalet ve yerel seviyelerde, kripto para birimiyle ilgili suçları etkili bir şekilde araştırmak için ihtiyaç duydukları araçlara veya verilere henüz sahip değil.

Araştırma ve mevcut verilerimiz, kripto para birimi işlemlerinin büyük çoğunluğunun meşru amaçlar için olduğunu gösterse de, kripto para birimi bazı kötü aktörler için özel bir çekiciliğe sahiptir ve küresel kabul arttıkça kripto para birimini içeren daha fazla ceza davası görmeyi bekleniyor. Ayrıca, kripto para birimi açısına sahip olan sadece karmaşık siber suç soruşturmaları değil, teknoloji zaten her tür suçta ortaya çıkıyor. Bu, her düzeydeki kolluk kuvvetlerinin kripto para birimi okuryazarlığını artırması ve etkili araştırma stratejileri geliştirmesi gerektiği anlamına gelir. Aşağıda her ajansın kripto para birimi hakkında bilmesi gereken üç şey var.

Kripto para birimi anonim değildir

Kripto para birimi şüphecileri ve kamu görevlileri, kripto para biriminin anonimliğiyle ilgili endişelerini dile getirdiler, ancak bu bir yanlış anlamadır. Kripto para birimi aslında anonimden ziyade takma addır. Kullanıcıların kripto para bakiyeleri ve işlem geçmişleri, uzun harf ve sayı dizileri olarak ifade edilen ve tipik olarak birçok adrese sahip bir dijital kripto para cüzdanı tarafından oluşturulan benzersiz adreslerle ilişkilendirilir ve genel blok zincirlerinde kolayca görüntülenebilir.

Yukarıdaki grafik, iki kullanıcının cüzdanı arasındaki bir kripto para birimi işlemini göstermektedir. Cüzdanlardaki her daire, kendi bakiyesi ve işlem geçmişi olan benzersiz bir kripto para birimi adresini temsil eder.

Bu şekilde, kripto para birimi işlemleri aslında sıradan finansal işlemlerden daha şeffaftır. Blok zincirine bir kez kaydedildikten sonra, işlemlerin kayıtları kalıcı olarak orada kalır ve yıllar sonra bile herhangi bir zamanda görüntülenebilir.

Bununla birlikte, blok zincirinde hemen görünmeyen şey, bir işlem gerçekleştiren kişinin veya kuruluşun gerçek dünyadaki adıdır. Bu kripto para birimini anonim yapar mı? Hayır, ancak bu, şüpheli bir kripto para birimi işleminin arkasında kimin olduğunu belirlemek için araştırmacıların atması gereken başka adımlar olduğu anlamına geliyor. Kripto para işlemlerinin büyük çoğunluğu, kripto para borsaları ve geleneksel para hizmetleri işletmelerine (MSB’ler) benzer diğer hizmetler tarafından barındırılan adreslerle gerçekleştirilir.

Kripto Varlık İncelemelerinde, bu adresler ile barındırdığı kripto varlıklar eşleştirilerek kanuni yaptırımlar için tespitlerde bulunulur.

Ancak, bir kullanıcının şüpheli bir işlem gerçekleştirdiği bireysel hizmeti belirleyebilir mi? Bu sorunun cevabı ülkeden ülkeye farklılık gösterebilmektedir. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri için sorunun cevabı evettir. Çünkü, çoğu yargı bölgesinde, bu kripto para birimi hizmetleri, finansal kurumlara benzer şekilde düzenlenir; bu, onların da müşteri bilgilerini toplaması, tüm kullanıcılar üzerinde Müşterini Tanı (KYC) kontrolleri yapması ve herhangi bir şüpheli etkinliği bildirmesi gerektiği anlamına gelir. Müfettişler, şüpheli veya suç teşkil eden bir faaliyette bulunan bir hizmet tarafından barındırılan bir adres tespit ettiğinde, hizmetin kendisine gidebilir ve standart yasal süreçleri takip ederek faaliyetin arkasındaki kullanıcıların kimliğini hızlı bir şekilde öğrenebilirler.

Aynı sorunun cevabı Türkiye için hayırdır, çünkü ülkemizdeki yasal düzenlemeler henüz kripto varlık cüzdanları ile gerçek kullanıcılar arasındaki eşleştirmeye ilişkin kurallar koymamıştır. Ancak, kripto varlık alım satımı hizmeti veren platformlar aracılığı ile bu bilgileri elde etmek mümkündür.

Kripto para birimi, tüm büyük suç faaliyetlerini etkiler

Suç faaliyetleriyle ilişkili işlemlerin düşük payına rağmen, kripto para birimi, kolluk kuvvetlerinin umursadığı hemen hemen her tür suç faaliyetinde giderek daha fazla rol oynamaktadır. Bu şaşırtıcı olmamalı. Çoğu suç finansal olarak motive edilir veya en azından bir finansal bileşen içerir, bu nedenle kripto para biriminin yeni bir dijital para birimi biçimi olarak çok çeşitli suç tehditlerine dahil olacağı mantıklıdır. Suçlular her zaman teknolojiyi erken benimsemiştir ve kripto para birimi bir istisna değildir. Kripto para birimini içeren bazı suç faaliyeti türleri şunları içerir:

Ticaret. Darknet pazarları, kullanıcıların uyuşturucu alıp satabilecekleri, ayrıca çalıntı veriler ve bilgisayar korsanlığı için kullanılan araçlar satabilecekleri çevrimiçi kara pazarlardır. 2020’de darknet piyasaları toplu olarak en az 1,7 milyar dolarlık kripto para birimi geliri elde etti ve Amerika Birleşik Devletleri hem alıcılar hem de satıcılar için en aktif ikinci ülke oldu.

Sahtekarlık. Dolandırıcıların 2020’de 2,6 milyar doları aşan kripto para birimini ve bir yıl önce 9 milyar doları aşan kripto para birimini ele geçirmesiyle dolandırıcılık, kripto para temelli suçun en yüksek hasılat biçimidir . Gerçek kapsam ve etki, eksik raporlama ve mağdurların öne çıkmaktaki tereddütleri göz önüne alındığında muhtemelen daha da yüksektir. Bu suçlar uzaktan işlenebilir, ancak etkisi yerel olarak hissedilir. Dolandırıcılar genellikle yaşlılar, yalnızlar veya kripto para birimine aşina olmayanlar da dahil olmak üzere topluluklarımızdaki en savunmasız kişilerden yararlanır. Kripto para hırsızları gerçekçi olmayan yatırım fırsatları sunar veya kripto para biriminde ödeme yapılmasını talep eder. Dünya çapında milyonlarca insanı başarıyla dolandırdılar.

Çocukların Cinsel İstismarı Malzemesi (CSAM). Chainalysis , 2015 ve Nisan 2020 arasında bilinen CSAM distribütörleriyle ilişkili adreslere 2 milyon dolardan fazla kripto para ödemesini izledi . Bu sapık ve yasa dışı faaliyetin gizli ve anlaşılması zor doğası, insanlık üzerinde bir lekedir ve kripto para biriminin kullanımı, onu daha da halka açık hale getirir. tehdit. 2019’da yetkililer , şimdiye kadar gözlemlenen en büyük kripto para birimi tabanlı CSAM web sitesini kaldırdı . Operasyon 38 farklı ülkede 300’den fazla site kullanıcısının tutuklanmasına yol açtı. Dünyanın dört bir yanındaki kolluk kuvvetleri, CSAM vebasıyla mücadele etmek için birleşmeli ve bu suçu körüklemek için kripto para biriminin nasıl kullanıldığını öğrenmelidir.

Ulusal Güvenlik. El-Kassam Tugayları gibi belirlenmiş terörist gruplar, en az 2016’dan beri bağış almak için kripto para birimini kullanıyor. Kripto para biriminden yararlanma ve yerel ve uluslararası terörizmi kitle kaynaklı olarak kullanma yeteneği hem kolay hem de sonuçları açısından korkutucu. Buna ek olarak, fidye yazılımı saldırıları 2019 ile 2020 arasında dört kattan fazla arttı . Fidye yazılımları son zamanlarda sıklıkla devlet kurumlarını ve Colonial Pipeline gibi kritik altyapı sağlayıcılarını hedef alıyor . Fidye yazılımı, yasadışı kripto para birimi kullanımının en hızlı büyüyen kategorisidir ve birçoğunun yaşamı ve geçim kaynakları üzerinde önemli bir etkiye sahip olmaya devam etmektedir.

Kolluk kuvvetleri, tehdidin bir adım önünde olmak için uzmanlığı hızla geliştirmeli ve kripto para birimiyle ilgili suçları araştırmak için ihtiyaç duyduğu veri ve araçları edinmelidir.

Cryptocurrency kalmak için burada

Şüpheciler, on yıldan fazla bir süredir kripto para biriminin çöküşünü tahmin ediyor ve sürekli olarak yanlış oldukları kanıtlandı. Belirsizlik ve oynaklık, herhangi bir yeni varlık sınıfının ortaya çıkmasında ortaktır ve bu, kripto para birimi için kesinlikle doğrudur. Bununla birlikte, finans dünyasında giderek artan sayıda kamu görevlisi ve lider, kripto para biriminin dünyanın finansal geleceğinde oynayacağı önemi ve potansiyel rolü kabul etti.

Bir son rapor (https://assets.ctfassets.net/hfgyig42jimx/5u8QqK4lqjEgL506mOx4m3/d44d8e204aecfc75a839e2a9d505f5d1/Crypto.com_Data_Report_-_On-chain_Market_Sizing.pdf) Crypto.com Ocak 2021 tarihinden itibaren, kabaca 106 milyon kişi şu anda cryptocurrency tutun ya da farklı gezegendeki her 73 kişiden yaklaşık birinin koymak tahmin etmek blockchain analiz ve diğer faktörler kullanılır. Bu rakam, firmanın Mayıs 2020’deki önceki tahminine göre %77’lik bir artışı ve yalnızca Aralık 2020’ye göre %16’lık bir artışı temsil ediyor. Diğer kaynaklar , bu yeni varlık sınıfı için benzer bir benimseme artışı tahmin ediyor.

Önümüzdeki üç ila beş yıl ne getirecek? Kolluk kuvvetleri, işlem görecek trilyonlarca dolar ve yasa dışı faaliyetlerde anlatılmamış milyarlarca dolar için hazır mı?

Bu büyümenin çoğunun kripto para birimi işlem hacmine ve diğer benimseme ölçütlerine yansıdığını görebiliriz. Chainalysis verilerine göre, haftalık kripto para işlem hacmi 2018 Aralık sonunda yaklaşık 8,9 milyar dolardan 3 Mayıs 2021 haftasında 591 milyar doların üzerine çıktı. Kripto para kullanımının en aktif olduğu yere dikkat etmek de önemlidir. Geçen yıl Chainalysis , ana akım, tabandan benimsenmeyi yakalamak için ülkeleri nüfus ve ekonomik boyuta göre ayarlanmış kripto para birimi benimsemesine göre sıralayan Küresel Kripto Benimseme Endeksi’ni oluşturdu.

Kripto para biriminin benimsenmesine öncülük eden ülkeler arasında Çin ve Amerika Birleşik Devletleri gibi dünyanın en büyük pazarlarından bazılarının yanı sıra Kenya, Nijerya ve Vietnam gibi en hızlı büyüyen bazı ülkeler yer alıyor. Bu kilit bölgelerdeki pazar çekişi, dünya nüfusu ve mobil ve internet kullanıcılarının sayısı arttıkça kripto para kullanımının artmaya devam edeceğini gösteriyor.

Benimseme, değer aktarma aracı olarak merkezi olmayan finans (DeFi) ağlarının artan popülaritesi ve kullanılabilirliği tarafından desteklenmektedir . Hükümetler, finansal kurumlar ve işletmeler de kripto para ekonomisini benimsedikçe daha fazla istikrar ve şeffaflık görmemiz muhtemel. Küresel benimseme oranları artıyor ve bu benimsemeyle birlikte daha büyük hacimlerde işlem ve trilyonlarca dolarlık değer aktarımı gelecek.

Suçlular ve yasa dışı aktörler her zaman parayı takip eder ve onlar da suç işletmelerine kripto para birimini dahil ederler. Kripto para birimini içeren dolandırıcılık, dolandırıcılık ve diğer siber ve fidye yazılımı gasplarının daha fazla kullanıldığını görmemiz muhtemeldir. Suçluların, tespitten, vergilendirmeden ve suçlarından elde edilen geliri aklamak için fonları sınırlar arasında anında hareket ettirmenin bir yolu olarak blok zincirini benimsemeleri nedeniyle, daha yüksek düzeyde bir karmaşıklık görmemiz de muhtemeldir.

Şimdi öğrenme zamanı

Kripto para birimi, yalnızca bir siber suç sorunu veya karmaşık finansal dolandırıcılık konularında çalışan birkaç yüksek eğitimli araştırmacıya havale edilecek bir şey değildir. Bu küresel bir fenomen ve her türden suçlunun faaliyetlerine dahil ettiği bir araçtır. Bu nedenle, herhangi bir kanun uygulayıcı kurumun tüm seviyelerine kripto para birimi okuryazarlığı getirmek çok önemlidir. Kripto para konusunda bilgili olmayan müfettişler yakında kendilerini güncelliğini yitirebilir ve bunu yapan siber suçlulara ve tehdit aktörlerine karşı üstünlüklerini kaybedebilirler.

Metnin aslına ulaşmak için:

https://blog.chainalysis.com/reports/law-enforcement-agencies-cryptocurrency

Not: Orjinal metne kısa eklemeler yapılmıştır.