FTX patlaması, öğrenmek için bir fırsattır

Kripto Balinası Bitcoin Kripto Para Birimi Büyük Yatırımcı Holding Madeni Para Varlığı

Chainalysis CPO’su Pratima Arora, Tezos’un kurucu ortağı Kathleen Breitman ve Ledger CEO’su Pascal Gauthier, kripto endüstrisindeki güvenlik hakkında konuştu. Tartışmanın büyük bir kısmı FTX’in çöküşü hakkında konuşularak geçti.

Pascal Gauthier, “Her şeyden önce, bittiğini düşünmüyorum” dedi. “FTX hikayesinde, büyük meblağların bir nevi ortadan kaybolduğu ve SBF ve yönetim ekibi tarafından bir nevi yanlış yönetildiği her geçen gün biraz daha netleşmeye başlıyor.”

Bir kripto borsası olarak FTX, kripto endüstrisinin birçok hareketli parçasının yanı sıra birçok kullanıcı için bir tür tek hata noktası haline geldi. FTX’in iflas başvurusunda bulunmasından kaç kişinin, şirketin ve projenin etkilendiği hala net değil . Ancak bu, kriptonun biraz fazla merkezi olup olmadığını merak etmenize neden oluyor.

“Kripto para birimleri temel olarak aracısızlaştırma anlamına gelir – bu açıkça onların amacıdır. Ve bence, kullanıcıların bir şekilde güçlendirilebileceği bir şey tasarlamıyorsanız, protokolünüzü tasarlama konusunda iyi bir iş çıkarmıyorsunuz demektir. Tezos’un kurucu ortağı Kathleen Breitman, temel olarak, sorumluluğu bir merkezi aktörden diğerine kaydırıyorsunuz, dedi.

Ancak bu, merkezi borsaların bir gecede ortadan kalkacağı anlamına gelmiyor. İster Ledger gibi bir donanım cüzdanı, ister saklama dışı bir yazılım cüzdanı olsun, birçok kripto kullanıcısı kripto varlıklarını güvenli bir şekilde nasıl saklayacaklarını bilmiyor. Merkezi olmayan kriptoya geçiş biraz eğitim gerektirecek ve öğrenmek için iyi bir fırsat olabilir.

“Web2’yi unutmamız ve web3’ü öğrenmemiz gerekiyor. Web2, hiçbir şeyi kontrol etmediğiniz bir şeydir. Siz daha büyük şirketlerin ürünüsünüz. Ledger’den Pascal Gauthier, “Bu nedenle, yaptığınız her şeye iki kez düşünmeden evet, evet, evet’i tıklıyorsunuz ve rahatlığınız için özgürlüğü feda ediyorsunuz” dedi.

“Sorun şu ki, evet, evet, evet [ … ] üzerine tıklarsanız web3 çalışamaz ve bunun sonucunda ortadan kaybolacak bazı kolaylıklar vardır çünkü artık sizin olması anlamında çok daha sorumlu olmanız gerekir. Bu konuda endişelenmen senin için,” diye ekledi.

İnsanlar zaten FTX destanından önce bir kripto kışında olduğumuzu söylüyordu. Bu nedenle önümüzdeki aylar ve yıllar, kripto endüstrisi için muhtemelen uzun bir ayı piyasası olacak. Ancak kriptoda yeterince uzun süredir çalışan insanlar zaten zor zamanlar geçirdiler.

Kaynak:

https://techcrunch.com/2022/11/17/the-ftx-implosion-is-an-opportunity-to-learn/