Google, güncellenmiş kişisel bilgi kaldırma politikasıyla doxxing ile mücadele ediyor

Google, doxxing kurbanlarının bu hafta başlarından başlayarak kişisel olarak tanımlanabilir bilgilerinin (PII) daha fazlasını arama motoru sonuçlarından kaldırmasına izin vermek için politikalarını genişletti.

Doxxing içeriğinin kaldırılması (kötü niyetli niyetle çevrimiçi olarak paylaşılan iletişim bilgileri), mağdurların gizliliğini ve önemli kimlik hırsızlığı, finansal dolandırıcılık ve bazı durumlarda potansiyel fiziksel zarar risklerini korumayı amaçlar.

İnsanlar bu güncellemeden önce kredi kartı ve banka hesap bilgileri gibi finansal dolandırıcılıkta kullanılabilecek kişisel verilerin kaldırılmasını talep etme seçeneğine sahipken, Google artık iletişim bilgilerini silme taleplerine de izin veriyor.

Google’ın Küresel Politika Lideri Michelle Chang, “Bu yeni politika genişletmesi kapsamında, insanlar artık Arama sonuçlarında bulduklarında telefon numarası, e-posta adresi veya fiziksel adres gibi kişisel iletişim bilgileri de dahil olmak üzere ek bilgi türlerinin kaldırılmasını talep edebilir” dedi. Arama için.

“Politika ayrıca, Arama sonuçlarında göründüğünde, gizli oturum açma kimlik bilgileri gibi kimlik hırsızlığı riski oluşturabilecek ek bilgilerin kaldırılmasına da izin veriyor.”

Genel olarak şirket, aşağıdaki bilgi türlerinin kaldırılmasına izin vereceğini söylüyor:

Gizli resmi kimlik (ID) numaraları
Banka hesap numaraları
Kredi kartı numaraları
El yazısı imzaların görüntüleri
Kimlik belgelerinin resimleri
Tıbbi kayıtlar gibi son derece kişisel, kısıtlı ve resmi kayıtlar
Kişisel iletişim bilgileri (fiziksel adresler, telefon numaraları ve e-posta adresleri)
Gizli oturum açma kimlik bilgileri
Ancak bunun gerçekleşmesi için Google, içerik kaldırma istekleri aracılığıyla gönderilen URL’lerin iletişim bilgilerinizi içermesi gerektiğini ekler.

Ayrıca Google, talepleri yalnızca “açık veya zımni tehditler veya başkalarının zarar vermesi veya taciz etmesi için açık veya zımni harekete geçirici mesajlar” tespit etmesi durumunda dikkate alacaktır.

Doxxing kurbanları veya onların yetkili temsilcileri, bu bağlantı aracılığıyla kişisel bilgilerin Google arama sonuçlarından kaldırılması için talepte bulunabilirler .

İşlem tamamlandığında, kaldırma talebini değerlendirmek için yeterli bilgi yoksa, otomatik bir onay ve yapılan herhangi bir işlemle ilgili bir bildirim veya daha fazla bilgi talebi alırsınız.

Bu yardım sayfasında , her bir isteğin değerlendirilmesinde dikkate alınan faktörler ve inceleme için hangi URL’leri göndermeniz gerektiği de dahil olmak üzere süreç hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Chang, “Kişisel iletişim bilgilerinin çevrimiçi olarak bulunması rahatsız edici olabilir – ve istenmeyen doğrudan temas ve hatta fiziksel zarar da dahil olmak üzere zararlı şekillerde kullanılabilir” dedi .

“Ve insanlar bize bazı durumlarda bu tür bilgileri Arama’dan kaldırmak istediklerine dair geri bildirimde bulundular.”

Ekim ayında Google , 18 yaşın (veya ebeveynlerinden veya vasilerinden birinin) altındaki kişilerin, fotoğraflarını barındıran sitelere işaret eden Google Arama sonuçlarındaki bağlantıların kaldırılmasını talep etmesine izin veren yeni bir politika da yayınladı.

Metnin aslına ulaşmak için:

https://www.bleepingcomputer.com/news/google/google-fights-doxxing-with-updated-personal-info-removal-policy/