Kimliğinizi Kimin Çaldığını Nasıl Belirlersiniz?

Yani birisinin internette sizi taklit ettiğini anladınız.

Zararsız bir şaka veya daha uğursuz bir kimlik hırsızlığı vakası için bir kurulum olabilir. Ama nasıl emin olabilirsin ve suçluyu bulup adalete teslim etmen nasıl mümkün olabilir?

Kimlik hırsızlığını nasıl kontrol edersiniz?

Birinin kimliğinizi çalmaya çalışıp çalışmadığını ve kimliğinizi çevrimiçi suç faaliyetlerinde bulunmak için kullanıp kullanmadığını anlamanın birkaç iyi yolu:

Tanımadığınız kişilerden garip e-postalar veya mesajlar alıyorsanız, birisi hesabınızı ele geçirmiş ve spam göndermek için kullanıyor olabilir. Bu durumda şifrenizi hemen değiştirmelisiniz.

Başka bir kırmızı bayrak, banka hesabınızda veya kredi kartınızda tanımadığınız ödemeler görmeye başlamanızdır. Bu, kimlik hırsızlığının klasik bir işaretidir ve masraflara itiraz etmek için hemen finans kurumunuzla iletişime geçmelisiniz.

Ayrıca, görünürde bir sebep olmadan kredi puanınızın aniden düştüğünü fark edebilirsiniz. Bunun nedeni, başka birinin sizin adınıza kredi çekmesi ve ödemeleri yapmaması olabilir, bu da kredinize zarar verir.

Birisi kimliğinizi çaldığında ne yapmamalısınız?

Bir başkasının, aklındaki amaç ne olursa olsun kimliğinizi kullandığının farkına vardığınızda, sakin kalmanız ve durumu daha da kötüleştirebilecek hiçbir şey yapmamanız önemlidir. Panik yapmayın ve aşağıdakileri yapmamaya özen gösterin:

Her şeyden önce, kişiyle kendiniz yüzleşerek meseleyi kendi elinize almaya çalışmayın. Bu tehlikeli olabilir ve doğru kişiyi bile bulamayabilirsiniz.

İkincisi, internet üzerinden veya telefonda herhangi bir kişisel bilgi vermeyin. Hırsız bu bilgiyi daha fazla dolandırıcılık yapmak için kullanabileceğinden, bu sorunu daha da kötüleştirebilir.

Son olarak, umutsuzluğa kapılmayın. Durumu düzeltmek biraz zaman ve çaba gerektirebilir, ancak kimliğinizi geri kazanmanız ve hayatınızı yeniden düzene sokmanız kesinlikle mümkündür.

Daha iyi hareket tarzı

Bunun yerine yapılacak en iyi şey, kimlik hırsızlığını hemen durdurmak için harekete geçmektir. İlgili finans kurumlarıyla iletişime geçin ve şifrelerinizi değiştirin. Siber suçlular tarafından hedef alındığınızı düşünüyorsanız, polisle iletişime geçmeyi de düşünmelisiniz.

Kimliğinizi güvence altına almak için adımlar attıktan sonra bile hesaplarınızı ve kredi puanınızı takip ettiğinizden emin olun. Ayrıca, sizin adınıza yapılan etkinliklere de dikkat edin. Şüpheli bir şey gördüğünüzde, yetkililere tekrar ulaşmaktan çekinmeyin.

Kimlik hırsızınızı mahvetmenin 4 yolu

Dijital teknolojinin ve internetin büyüsü sayesinde artık neredeyse herkesin kimliğini çevrimiçi olarak bulmak mümkün. Küçük bir Kendin Yap işiyle ilgileniyorsanız, kolluk kuvvetlerinin işi devralmasına izin vermeden önce kimliğinizin çalınmasının arkasında kimin olduğunu pratik olarak ortaya çıkarmaya çalışabilirsiniz. İşte bunu yapmanın beş yolu:

1. Sizinle iletişim kuran kişinin IP adresini kontrol edin.

Size e-posta gönderiyorlarsa, IP adresini bulmak için iletinin başlıklarına bakın. Daha sonra, bu IP adresinin dünyanın neresinde olduğunu bulmak için ip2location gibi bir hizmeti kullanabilirsiniz. Sahte bir hesapsa, IP adresi başka bir ülkede kayıtlı olabilir. Ancak IP adresi kendi ülkenizde olsa bile, izlerini örtmeye çalışan biri olabilir.

2. Hesabın etkinliğini kontrol edin.

Hileli hesapta ne tür faaliyetlerin yapıldığını kontrol etmek de önemlidir. Dolandırıcı bir sosyal medya hesabına bakıyorsanız, coğrafi etiketli gönderilere dikkat edin; bazen suçlu, cihazlarının coğrafi etiketleme özelliğini kapatamayacak kadar özensiz davranabilir ve bu, gönderilerini eklediklerinde tam olarak nerede olduklarını belirlemenize olanak tanır. Ayrıca, hesabınızda yapılan satın alımları kontrol edebilir ve teslimat adresleri ve alıcının adı gibi daha fazla bilgi almak için ilgili satıcılarla koordineli çalışabilirsiniz.

3. Sahtekarın e-posta adresini veya telefon numarasını arayın.

Bu, hırsızlığın arkasındaki kişiyi belirlemenize yardımcı olabilecek bazı sonuçlara yol açabilir. Gerçek e-posta adreslerini ortaya çıkarmak için bir e-posta bulma aracında şansınızı deneyebilir ve bulduğunuzda, olası sahibini bulmak için onu bir ters e-posta arama uygulamasına bağlayabilirsiniz.

4. Sosyal mühendisliği deneyin.

Bu, kimliğinizi çalan kişiyi kandırarak kendini ifşa etmeye çalışmayı içerir. Örneğin, bir aile üyesi veya arkadaş gibi davranabilir ve onlardan fotoğraflarını veya kişisel bilgilerini isteyebilirsiniz. Ya da banka hesap bilgileri karşılığında onlara gerçek olamayacak kadar iyi bir anlaşma teklif edebilirsiniz.

Kaynak:

https://hackersonlineclub.com/how-to-id-who-stealing-your-identity/