Kripto Varlık:

Kripto varlığın yaygın olarak kabul edilen tek bir tanımı yoktur. Yeni bir kavram olduğu için kabul edilen tek bir tanımının olmaması olağan bir durum olup kripto varlığa ilişkin değişik tanımlamalar yapılmıştır.

Kripto para kelimesi çoğu zaman tüm kripto varlıkları kapsayan bir terim olarak kullanılır. Ancak kripto paralar kripto varlıkların sadece bir bölümünü oluşturmaktadır.

Bir Kripto Varlık her ne kadar dijital bir kayıt olsa da, tekil bir niteliğe sahip olması, yani kopyalanamaması, yani çoğaltılamaması niteliği ile ayırt edicilik niteliğine sahip olması nedeni ile somut/nesnel bir varlıktan farklı bir niteliğe sahip değildir.

Tıpkı sahip olunan bir nesnenin kaybedilmesi veya çalınması durumunda sahibinin zarar görmesi gibi kripto varlıkların da kaybedilmesi veya çalınması söz konusu olabilir.

Kripto Para:

Coinler kendi blokzincirine sahip Kripto Paralarken Tokenlar başka bir Kripto Paraya ait blokzincirinden üretilen Kripto Paralardır. Yani Kripto Paranın kendi blokzincirine sahip olup olmamasına göre niteliği değişmektedir. Bu nitelik, kripto para cüzdanlarının niteliğini de değiştirmektedir.

Token, genel amaçlı değer transferinden başka bir şey sağlayan kripto para olmayan varlık anlamına gelmektedir. Token, bir coinin alt yapısını kullanarak oluşturulmuş varlık, Ethereum, Waves gibi platformlarda üretilen ve bir varlığı temsil eden araç veya değerlerdir. Token, kripto para dışında herhangi bir varlığı temsil eden, elinde bulundurana birtakım haklar sağlayan kripto varlıklar, olarak tanımlanabilir.

Transaction (İşlem):

Transaction iki kripto cüzdan arasındaki kripto para transferidir. Her bir cüzdanın tekil bir kimliğe sahip olması gibi her bir transaction da tekil bir kimliğe sahiptir.

Yani sistem içerisindeki herkesin kendine özgü bir numarası (cüzdanı) bulunmaktadır. Tabi bir kişinin birden fazla Kripto Cüzdanı olabileceği gibi farklı blokzincirine bağlı tokenlar için de hali hazırda farklı cüzdanlar kullanmak da gerekebilmektedir. Bloklar içinde tutulan veri kayıtlarıdır. Bitcoin üzerinden düşünecek olursak, kullanıcılar arasında transfer edilen dijital paralara ait hesap bilgileridir. Block zinciri kullandığı kriptografi ve matematiksel fonksiyonlar sayesinde işlemlerin değişmezliğini garantiler. İşlemlerin değişmezliği blok içerisinde iki aşamalı kontrolden geçer; ilk aşama blok içerisinde işlemlerin de dahil olduğu tüm bilgilerin birleştirilmesi ile elde edilen hash kodudur.

×