Kriptoyu yasaklayan ülke sayısı üç yılda ikiye katlandı

Mutlak bir yasak veya kripto üzerinde ciddi kısıtlamalar bulunan toplam yargı alanı sayısı, son üç yılda iki katından fazla arttı ve bu eğilimin yavaşladığına dair çok az işaret var.

2021, piyasa performansı açısından kripto para birimi endüstrisi için iyi bir yıl olmasına rağmen, kriptoyu yasaklayan yargı bölgelerinin sayısı 2018’den bu yana iki katından fazla arttı.

Kongre Kütüphanesi (LOC) tarafından hazırlanan bir rapor , şu anda kripto için mutlak yasak uygulayan dokuz yargı yetkisini ve örtülü yasakla 42 yargı bölgesini detaylandırıyor. Bu, raporun ilk yayınlandığı 2018’de sırasıyla sekiz ve 15’ti.

LOC, Amerika Birleşik Devletleri Senatosu için ülke için ulusal kütüphane görevi gören araştırma kütüphanesidir.

LOC raporu bağlamında, mutlak bir yasak, “kripto para birimiyle yapılan işlemler veya kripto para birimini elinde bulundurmak suçtur” anlamına gelirken, örtük bir yasak, kripto para birimi borsalarının, bankaların ve diğer finansal kurumların “kripto para birimleriyle işlem yapmasını veya bireylere/işletmelere hizmet sunmasını yasaklar”. kripto para birimleriyle uğraşmak.”

Mutlak yasağı olan dokuz yeni yargı bölgesi Mısır, Irak, Katar, Umman, Fas, Cezayir, Tunus, Bangladeş ve Çin. Çin’in kripto yasağı 2021’de en çok ilgiyi gördü.

Son üç yılda kripto para birimini yasaklayan veya düzenleyen yetki alanlarındaki çarpıcı artış, birkaç hükümet şu anda seçeneklerini gözden geçirdiği için yavaşlama belirtileri göstermiyor. Kripto yasağı olan 51 yargı alanının yanı sıra, 103’ü Kara Para Aklamayı Önleme ve terörizmin finansmanıyla mücadele (AML/CFT) yasalarını uyguladı ve 2018’de bu tür yasaların yürürlükte olduğu 33 yargı alanından üç kat artış oldu.

İsveçli bir finans gözlemcisi ve İsveç Çevre Koruma Ajansı, ağları çalışır durumda tutmanın güç talepleri ve çevresel maliyetleri nedeniyle Kasım ayında iş kanıtı (PoW) madenciliğinin yasaklanması çağrısında bulundu. Bu, madenciliğe yönelik iddiaları “tamamen yanlış bilgilendirilmiş” olarak nitelendiren Paris merkezli Melanion Capital tarafından sert eleştirilerle karşılandı .

İsveç’in Baltık Denizi’ndeki Avrupa Birliği komşusu Estonya, Şubat ayında AML/CFT kurallarını uygulamaya koyuldu. Bu yeni kuralların sanal varlık hizmet sağlayıcısının tanımını değiştirmesi ve merkezi olmayan finans ve Bitcoin ( BTC ) üzerinde örtülü bir yasak uygulaması bekleniyor .

Hindistan hükümeti, oradaki milletvekilleri geçen yıl bir kripto yasağını düşündüklerinde bir korku yarattı. Sonuç , doğrudan bir yasak değil, yerel kripto borsalarının düzenlenmesini denetleyen Hindistan Menkul Kıymetler ve Borsa Kurulu’ndan kripto para birimlerini kripto varlıkları olarak düzenlemeye yönelik bir baskı oldu. Bununla birlikte, doğrudan bir yasak söz konusu değildir.

Kongre Kütüphanesi (LOC) tarafından hazırlanan bir raporu indirin.

Metnin aslına ulaşmak için:

https://cointelegraph.com/news/the-number-of-countries-banning-crypto-has-doubled-in-three-years