Takip Edildi: Kolejler Öğrenci Protestolarını İzlemek İçin Yapay Zekayı Nasıl Kullanıyor?

Social Sentinel, yılda birkaç bin dolar karşılığında, ülkenin dört bir yanındaki okullara, kendilerine veya başkalarına zarar verme riski taşıyan öğrencilerin sosyal medya gönderilerini taramaları için gelişmiş teknolojiler sundu. Şirket, doğru kullanıldığında aracın hayat kurtarmaya yardımcı olabileceğini söyledi.

Hizmeti satın alan bazı kolejler için, aynı zamanda farklı bir amaca hizmet etti – kampüs polisinin öğrenci protestolarını izlemesine izin verdi.

UNC-Chapel Hill’deki bir Konfederasyon heykeli üzerindeki gösteriler sırasında, bir Social Sentinel çalışanı protestolarla ilgili gönderileri bulmak için şirketin izleme aracına anahtar kelimeler girdi. Kayıtlara göre, beş yıl önce Georgia’daki Kennesaw Eyalet Üniversitesi’nde yetkililer, ABD’li bir senatörle birlikte bir belediye binasındaki protestocuları izlemek için bu hizmeti kullandı. Ve Kuzey Carolina A&T’de bir kampüs yetkilisi, bir Social Sentinel çalışanına, bir amigo kızın okulun tecavüz şikayetini yanlış ele aldığı iddiasıyla ilgili gönderileri bulmak için anahtar kelimeler girmesini söyledi.

UC Berkeley Gazetecilik Enstitüsü’ndeki Dallas Morning News ve Araştırmacı Raporlama Programı tarafından yapılan bir araştırma , ilk kez daha fazla öğrencinin sosyal medyayı fikirlerini ifade etmek ve gösteriler düzenlemek için dijital bir şehir meydanı olarak benimsemesiyle birlikte, birçok kolej polis teşkilatının da suç duyurusunda bulunduğunu ortaya koyuyor. ne söylediklerini izlemek için Social Sentinel’in hizmetlerini ödemek için vergi mükelleflerinin dolarını kullanmak. Kuzey Teksas’taki dördü de dahil olmak üzere, yüz binlerce öğrenciyi toplu olarak eğiten en az 37 kolej, 2015’ten beri Social Sentinel’i kullanıyor.

Aracı kullanan gerçek kolej sayısı çok daha yüksek olabilir. Şirketin kurucu ortağı Gary Margolis, UT Dallas polis teğmenine gönderdiği bir e-postada, “36 eyalette yüzlerce kolej ve üniversite tarafından” kullanıldığını söyledi. Margolis bu hikaye hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

News , ülkenin dört bir yanındaki kolejlerden gelen binlerce sayfa e-posta, sözleşme ve pazarlama materyalini inceledi ve okul yetkilileri, kampüs polisi, aktivistler ve uzmanlarla konuştu. Soruşturma, hizmetinin bir gözetim aracı olmadığını alenen söylemesine rağmen, Social Sentinel temsilcilerinin protestoları “hafifletme” ve “önleme” için aracı üniversitelere tanıttığını gösteriyor. Belgeler ayrıca şirketin yeni ve potansiyel olarak daha istilacı bir yönde hareket ettiğini gösteriyor – okulların üniversite hesaplarındaki öğrenci e-postalarını izlemesine izin veriyor.

Sosyal Sentinel’in düşük maliyetli aracı, yüksek profilli okul saldırılarına ve kötüleşen kampüs akıl sağlığı krizine yanıt vermekte zorlanan kolejler için iyi bir anlaşma gibi görünebilir. Bu hizmeti kullanan düzinelerce koleje ek olarak, geçen yıl bir News araştırması , Teksas’taki en az 52 okul bölgesinin 2015’ten bu yana Social Sentinel’i ek bir güvenlik önlemi olarak benimsediğini ortaya koydu; silahlı bir kişinin 19 çocuğu ve iki öğretmeni öldürdüğü Uvalde CISD dahil Mayısta. Şirketin mevcut CEO’su JP Guilbault da hizmetlerinin ülkedeki her dört K-12 okulundan biri tarafından kullanıldığını söyledi.

Bazı uzmanlar, Social Sentinel gibi yapay zeka araçlarının test edilmediğini ve değerli bir amaç için kullanılsalar bile kötüye kullanılma potansiyeline sahip olduklarını söyledi.

Amerikan Üniversitesi Washington College of College’da hukuk profesörü Andrew Guthrie Ferguson, devlet kolejleri için hizmetin kullanılmasının öğrencilerin Anayasal ifade özgürlüğü ve mahremiyet haklarını korumak ile okulların onları kampüste güvende tutma görevi arasında ek bir çatışma oluşturduğunu söyledi. Yasa.

Ferguson, “Teknolojinin yapmanıza izin verdiği şey, birlikte veya bir yer veya konumla ilişkili olan bireyleri belirlemektir” dedi. “Bu, protesto ve muhalefet hakkına inanan insanların İlk Değişiklik özgürlükleri için açıkçası biraz ürpertici.”

2020’de Social Sentinel’i satın alan Ohio merkezli özel şirket Navigate360, The News’in soruşturmasını “yanlış, spekülatif veya birçok durumda görüşe göre ve önemli ölçüde modası geçmiş” olarak nitelendirdi. Şirket ayrıca bu yılın başlarında hizmetin adını Social Sentinel’den Navigate360 Detect olarak değiştirdi.

Şubat ayında yapılan bir röportajda Guilbault, servisin protestoları izleme yeteneğine sahip olmadığını söyledi.

Ancak Kennesaw Eyaletinden alınan belgeler, kampüs polisinin, tartışmalı bir 2017 belediye binasından önce Social Sentinel ile günlerce göstericilerin çevrimiçi etkinliklerini izlediğini gösteriyor.

KSU polis departmanında bir suç istihbarat analisti olan Brandy White, izlemeden sorumluydu. E-postalara göre White, denetçilerinin talimatı üzerine Social Sentinel’in izleme aracına göstericiler ve protesto grupları hakkında bilgi girdi ve etkinlikle ilgili gönderileri bulmak için aramalar yaptı.

White ayrıca bir meslektaşından olayla ilgili bir KSU polis istihbaratı brifingi aldı. The News tarafından kamuya açık bir kayıt talebine yanıt olarak elde edilen belge, bir ilerici eylemci grubu, liberal taban ağı Indivisible’ı seçti ve George Soros’un protestocuları finanse ettiği muhafazakar komplo teorilerine atıfta bulundu.

Raporda ayrıca Marisa Pyle adında genç bir ilerici eylemci tespit edildi.

O sırada, Pyle yakındaki bir kolejde 19 yaşında bir öğrenciydi. The News’e KSU’nun izlemesi hakkında hiçbir fikri olmadığını söyledi.

“Kennesaw State tarafından herhangi bir özel ilgiye veya gözetime ihtiyaç duyduğum bir versiyonu yok.”

“Sosyal manzaraya kulak verin”
Social Sentinel fikri 2000’lerin ortalarında bir polis brifinginden çıktı.

Jimmy adında bir çavuşun her zamankinden daha fazla söyleyecek sözü vardı.

O zamanlar Burlington’daki Vermont Üniversitesi’nde polis şefi olan Margolis’e bir dizi küçük hırsızlık, cinsel saldırı ve üniversitenin yönetim ofislerinde planlanan bir protesto hakkında bilgi verdi.

“Jimmy, bu bilgiyi nereden aldık?” O sordu.

Çavuş, Margolis’i bir gecede görev yapan bir memuru görmesi için gönderdi, bu da ona kaynağı gösterdi – The Facebook adlı bir web sitesi de dahil olmak üzere yeni çevrimiçi siteler.

Daha sonra Margolis, Social Sentinel’in tohumunun oluştuğunu söyledi.

Social Sentinel web sitesindeki 2015 tarihli bir blog yazısında, “Dijital bir polise ihtiyacımız olduğu ortaya çıktı – sosyal manzaraya kulak veren ‘birisine’ ihtiyacımız vardı.

2008’de, polis şefi olarak son yılında, Margolis danışmanlık hizmetini, daha önce Princeton ve Wellesley’de üst düzey güvenlik görevlerinde bulunan eski bir askeri polis memuru olan Steven Healy’nin başlattığı başka bir hizmetle birleştirdi. Dört yıl sonra, ikisi üniversite kampüslerinde suç istatistiklerini toplayan bir uygulama olan Campus Sentinel’i duyurdu.

Margolis’in çevrimiçi etkinliği takip eden bir uygulama vizyonunu gerçekleştirmesi iki yıl daha alacaktı. 2014 yılında, Boston merkezli bir özel sermaye şirketi ve New York merkezli bir risk sermayesi şirketinin desteğiyle ikili, hizmeti bir sosyal medya tehdidi uyarı hizmeti olan Social Sentinel olarak yeniden adlandırdı.

Kuzey Teksas Üniversitesi erken evlat edinenlerdendi.

Okulun polis şefi Ed Reynolds, geçen yıl The News’e , üniversitenin bir konferansta diğer şeflerin başarı hikayelerini dinledikten sonra şirketle bir sunum planladığını söyledi.

Sunucular, Social Sentinel’i UNT kampüsü hakkında tehditkar tweet’leri tespit edebilen bir AI aracı olarak faturalandırdı ve Reynolds’a gönderileri bulmak için nasıl kullanılabileceğini gösterdi.

Diğer rakip hizmetleri düşündükten sonra, UNT polis şefi Aralık 2015’te yılda 15.000 dolarlık bir sözleşme imzaladı.

O yılın Kasım ayında, bir Social Sentinel çalışanı, Reynolds’a hizmetin nasıl kullanılacağına dair öneriler gönderdi, The News show tarafından elde edilen e-postalar. Bir bölümde şirket, okulun kamu güvenliğini tehdit etmedikçe protestoları izlemelerini engelleyen bir kural kabul etmesini önerdi.

UNT’nin önerilen politikayı benimseyip benimsemediği belli değil – The News’e sağlanan kayıtlarda imzalı bir kopya yok . North Texas okuluna gönderilen önerilen prosedürlerin yanı sıra, Social Sentinel kolejlere hizmetini nasıl kullanacakları konusunda birkaç korkuluk sunmuş gibi görünüyor. Haber , hizmeti kullandığı bilinen her üniversiteye ulaştı – yanıt veren kolejlerin hiçbiri, özellikle Social Sentinel’i yöneten kuralları olduğunu söylemedi.

Reynolds, UNT’nin izlemeyi kurum içinde halledebileceklerini belirledikten sonra 2018’de hizmeti kullanmayı bıraktığını söyledi. Aynı yıl, Collin College, Social Sentinel ile bir sözleşme imzaladı ve UT Dallas, sözleşmesini üç yıl daha yeniledi.

Kuzey Teksas’taki en az bir kolej hala izleme aracını kullanıyor. North Central Texas College polis şefi Nicole Shaw, okulun hizmet için yaptığı son sözleşmenin yıllık 12.750 dolara mal olduğunu söyledi.

Shaw, servisin potansiyel olarak rahatsız edici bir duruma karşı uyardığı tek bir örnek bildiğini söyledi. Bu durumda bölüm, yazıyı yazan öğrenciden zaten haberdardı ve öğrenci kendisi için yakın bir tehdit değildi.

Üniversitenin izlediği tek şey intihara meyilli öğrenciler değil.

“Protestolar, moda sözcüklerden biri” dedi.

“Taraf tutmuyoruz, sadece herkesin güvenli bir deneyim yaşamasını sağlamak istiyoruz.”

teknik inceleme
Social Sentinel uzun zamandır hizmetinin protestoları izlemek için kullanılamayacağını söyledi.

Ancak 2017’de Kennesaw Eyaletindeki kampüs polis yetkilileri arasındaki e-postalar, okulun hizmeti bu amaçla en az üç kez kullandığını gösteriyor.

Belediye binası toplantısına ek olarak, okul, Başkan Trump’ın 2017’de Müslümanların çoğunlukta olduğu birkaç ülkeden seyahat etme yasağına karşı protestoları ve üniversitenin eski rektörü Sam Olens’e karşı gösterileri izledi.

Kennesaw Eyaletinden birkaç sözcü, bu hikaye için tekrarlanan röportaj taleplerini reddetti.

Belgeler, hizmetin 2017’de okulun polis departmanı için önemli bir araç olduğunu gösteriyor. Personel üyeleri, o yıl aylık toplantılarında kaç tweet’in işaretlendiğini bildirdi. Hizmet, bir suç istihbarat analistinin günlük görevlerini özetleyen bir 2017 iş tanımında ortaya çıktı ve rolün Social Sentinel’i “suç, sivil huzursuzluk, protestolar” ve daha fazlası için izlemeyi içerdiğini söyledi.

Guilbault, hizmetin protestoları izleme yeteneğine sahip olmadığını söyledi, ancak şirketi 2020’de satın almadan önce herhangi bir faaliyet hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Şirketin sosyal medya paylaşımlarını analiz etmek için kullandığını söylediği teknolojiye atıfta bulunarak, “Protesto kelimesi motorlarımızda bile yok” dedi.

Belgeler Ülke çapındaki okullardan alınan haberler , şirket temsilcilerinin defalarca Social Sentinel’in protestoları izleme yeteneğini desteklediğini gösteriyor.

2017 yılında, şirketle çalışan bir pazarlamacı olan David Smitherman, hizmetin tanıtımını yapmak için UNC-Charlotte yöneticisi Christine Davis’e ulaştı.

E-postalar, Smitherman’ın Davis ile en az iki kez daha temasa geçerek hizmetin potansiyel olarak istikrarsız protestoları önlemek için kullanılabileceğini söylediğini gösteriyor. Kasım 2016’da başka bir yöneticiye gönderdiği mesajda, bunun “yıkıcı gösteriler ve protestoların” etkilerini hafifletmek için kullanılabileceğini yazdı. Aynı zamanlarda, temsilciler Stephen F. Austin Eyalet Üniversitesi ve UNC-Asheville’e mesajlarında protestoları “hafifletme” ve “önleme” için aynı dili kullandılar.

Bu sefer farklı bir şey ekledi – şirketten “Gösteriler ve Protestolar: İstihbarat Toplama ve Kampüs Kalabalığına Yanıt Vermek için Sosyal Medyayı Kullanma” başlıklı bir teknik inceleme.

Belge, hizmetin gösterilerden önce ve gösteriler sırasında izlemek için nasıl kullanılabileceğini ana hatlarıyla belirtir ve ayrıca Michigan Eyalet Üniversitesi’nin protestoları izlemek için hizmeti kullandığından bahseder. The News tarafından 2015 ve 2016 yıllarında elde edilen e-postalar , teknik incelemenin hizmet dikkate alınarak en az üç başka koleje (UT Dallas, Appalachian State ve UNC-Asheville) gönderildiğini de gösteriyor.

Belgede, “Bir olay sırasında tehdit uyarıları, kolluk kuvvetleriyle yüzleşmek isteyebilecek liderler veya kışkırtıcılar, kalabalığın genel iklimi ve kalabalığın büyüme potansiyeli hakkında önemli bilgiler sağlayabilir” diyor.

Davis, The News’e Smitherman’ı takip etmediğini ve üniversitenin protestoları izlemek için bir hizmet aramadığını söyledi. Smitherman bu hikaye için yorum yapmaktan kaçındı.

“İzleme zor”
Social Sentinel’in kurucu ortağı Margolis, en başından beri, hizmetin bireysel insanları izlemek için kullanılamayacağını açıkça söyledi.

Müşterilere gönderilen e-postalarda şirketin farklı bir mesajı vardı.

Bir çalışan, Ağustos 2015’te eski North Carolina Eyalet Üniversitesi Polis Şefi Jack Moorman’a “Bilinen tehditleri takip etmek için kullanıcı adlarını, kullanıcı hesaplarını vb. yüklemekle ilgilendiğinizi duydum” dedi. Twitter yazarlarının bir listesi.”

Moorman, “Takip etmek istediğimiz kişilerin hesaplarını yükleme özelliği hakkındaki bilgileri takdir ediyorum” dedi. “Bu, devam eden tehdit değerlendirme vakalarına büyük fayda sağlamalı.”

NC State, Moorman’ın faaliyetleri hakkında yorum yapmayı reddetti, ancak Social Sentinel’in bireyleri veya grupları hedef almak için kullanılmadığını söyledi. Moorman yorum taleplerine yanıt vermedi.

Belgeler, okulların, protestocuları ve bireysel öğrencileri hedef almak için Yerel+ Listesi adı verilen hizmetin başka bir özelliğini kullanmış olabileceğini gösteriyor. The News tarafından hizmeti kullandığı belirlenen 37 kolejden yalnızca ikisi, Oregon Eyaleti ve Connecticut Üniversitesi, halka açık kayıt taleplerine yanıt olarak Yerel+ Listelerini sağladı.

En az bir Kuzey Teksas koleji – UT Dallas – bu özelliği bireyleri izlemek için kullanabilirdi. Üniversitenin proje koordinatörü Vanessa Balderrama, okulun Yerel+ Listesini öğrencilerin isimlerini içerdiği için yayınlayamadığını söyledi.

Greensboro’da tarihsel olarak siyahi bir kolej olan North Carolina A&T, bir amigo kızın koçlarının tecavüz şikayetini yanlış ele aldığını söylemesinin ardından üniversitenin liderliğini eleştiren gönderileri ortaya çıkaracak şekilde liste özelliğini kullanmış olabilir. Şubat 2019’da okuldan gelen e-postalar, bir Social Sentinel çalışanının okulun sosyal medya yöneticisine protestolarla ilgili uzun bir anahtar kelime ve ifade listesi önerdiğini gösteriyor.

Yönetici yanıt olarak “Evet, lütfen bunları ekleyin” diye yazdı.

North Carolina A&T Associate Rektör Yardımcısı Todd Simmons, e-postanın “bizi Local Plus ürününe satma çabası” olduğunu söyleyerek hizmeti gösterileri izlemek için kullanmayı reddetti. The News , soruşturmasında, Yerel+ Listesinin okullara daha fazla paraya mal olduğuna dair hiçbir kanıt bulamadı.

Yerel+ Listesi, aynı zamanlarda kolluk kuvvetleri arasında popüler olan başka bir araca benzer: CIA tarafından finanse edilen hizmet Geofeedia.

Kuzey Carolina kolejleri rakip araca aşinaydı – okulların polis departmanlarından en az ikisi, Geofeedia ile sözleşmesi olan Kuzey Carolina Eyalet Soruşturma Bürosu tarafından yönetilen bir kolluk kuvvetleri grubunun parçasıydı.

The News tarafından elde edilen belgeler, UNC-Chapel Hill polis departmanının Ekim 2015’te eyalet bürosundan kürtaj yanlısı ve kürtaj karşıtı protestocuları denetlemesini istediğini gösteriyor. Ajanslar arasındaki e-postalar, “Feminist Students United”, “Students for Reproductive Justice”, “#feminist”, “#studentsforlife” ve hatta “#unc” dahil olmak üzere SBI tarafından izlenen anahtar kelimeleri ve hashtag’leri gösterir.

2016 yılında, Kuzey Kaliforniya’daki ACLU, kolluk kuvvetlerinin Ferguson’daki Black Lives Matter göstericilerini izlemek için Geofeedia’yı kullandığını açıkladı. Kısa süre sonra Twitter, Facebook ve Instagram, Geofeedia’nın hizmetlerine erişimini askıya alacaklarını veya sınırlandıracaklarını duyurdular. Bir ay sonra Geofeedia, çalışanlarının yarısından fazlasını işten çıkardı.

ACLU ifşaatları Social Sentinel’de alarmları yükseltti. Eski bir çalışan The News’e , yöneticilerin hizmetlerinin Kara Hayat Önemlidir protestocularını izlemek için de kullanıldığını fark ettikten sonra hizmeti yerel polis departmanlarına satmayı bırakmaya karar verdiğini söyledi.

2017’deki bir web seminerinde Margolis, Geofeedia ile ilgili sorunlara değindi ve şirketin ACLU’nun korkularını paylaştığını söyledi.

Margolis, web seminerine katılanlara şunları söyledi: “Social Sentinel’deki ekibimiz 2015’te tamamen aynı endişelere sahipti ve tam olarak ACLU’nun belirttiği nedenlerle zemine bir pay koyduk ve tehdit uyarısı yaklaşımını oluşturduk” dedi. “Bireyleri veya grupları hedef almak ve gözetlemek doğru değil.”

Margolis, “İzleme zor,” diye ekledi.

Geofeedia ile ilgili açıklamaların ardından, UNC-Chapel Hill başka bir sosyal medya izleme hizmeti aradı ve sonunda Kasım 2016’da Social Sentinel ile yıllık 24.500 dolarlık bir sözleşme imzaladı.

Bir yıldan kısa bir süre sonra, üniversite öğrenci protestocularını tekrar gözlemledi.

NBC News , kolejin 2017 yılında kampüste bir Konfederasyon heykelini protesto eden kişilerin sosyal medya paylaşımlarını izlemek için bir FBI Ortak Terörizm Görev Gücü ile işbirliği yaptığını bildirdi. Okulun bu durumda hangi izleme hizmetini kullandığı belli değil.

Bir yıl sonra Konfederasyon anıtının başka bir protestosu sırasında, kampüs polisi bu sefer Social Sentinel’in liste özelliğini kullanarak gönderileri tekrar izledi, e-postalar gösteriyor.

The News , üniversiteden UNC’nin bu hizmeti protestoları izlemek dışında herhangi bir şey için kullandığını gösteren hiçbir belge almadı. Eski kampüs polis şefi David Perry ve Şansölye Kevin Guskiewicz 2020’de, hizmetin kampüste şiddeti önlemeye yardımcı olduğu herhangi bir durumdan haberdar olmadıklarını söyledi.

“Bütün samanlık”
Bazı üniversite yetkilileri, Social Sentinel’in potansiyel gizlilik etkilerinden rahatsız olmadıklarını çünkü aracı yalnızca kamuya açık sosyal medya paylaşımlarını izlemek için kullandıklarını söylediler.

UNT Şefi Reynolds geçen yıl The News’e “Bunun benim için bir endişe olduğunu hiç sanmıyorum” dedi . “Baktığımız bilgiler halka açık bilgilerdi.”

Gulf Coast State College operasyon direktörü David Thomasee, “Ürünle ilgili anlayışım, bu yorumları yalnızca sosyal medyadaki kamuya açık yayınlardan alabilecekleri” dedi. “Dünyadaki herhangi biri görebiliyorsa, mahremiyet beklentisinin orada olduğundan emin değilim.”

Ancak uzmanlar, halka açık olarak yayınlanan bilgilerin toplanmasının bile öğrencilerin mahremiyet ve konuşma haklarına zarar verebileceğini söylüyor. Elektronik Gizlilik Bilgi Merkezi’nde avukat olan Jake Wiener, sosyal medya izleme hizmetlerinin kolluk kuvvetlerinin erişimini daha önce izleyebildiklerinin ötesine genişletebileceğini de söyledi.

Wiener, “Sosyal medya gözetim programı gibi bir şey çok fazla veriyi süpürecek” dedi. “Bir memurun, aslında aradıkları türden olmayan insanları soruşturması ve muhtemelen tutuklaması çok daha muhtemel olacak.”

The Rise of Big Data Policing’in yazarı olan American’da hukuk profesörü Ferguson, sosyal medya izleme araçlarının kullanımına, 2017 Yüksek Mahkeme Davası, Carpenter v. ABD’nin yorumu altında itiraz edilebileceğini söyledi . Bu durumda mahkeme, hükümet, bir arama emri olmaksızın, baz istasyonlarından alınan konum verileri de dahil olmak üzere, şüpheli bir soyguncunun cep telefonu kayıtlarına el koyamazdı.

Mahkemenin kararı, mahremiyet yasasının yorumlanmasında, sadece hangi bilgilerin toplandığından ziyade ne kadar bilginin toplandığına odaklanan bir kaymayı yansıtıyor olabilir.

Ferguson, “Samanlıkta iğne arıyorsunuz ama iğneyi bulmak için bütün samanlığı toplamanız gerekiyor” dedi.

Üniversitelerin ayrıca gözetim teknolojisini benimseme konusunda yerel polisten daha fazla teşviki olabilir.

Bireysel Haklar ve İfade Vakfı avukatı Alex Morey, “Yöneticilerin ‘okul bir aile gibidir ve sizi kampüste olabilecek kötü her şeyden korumak için buradayız” gibi konuştuğunu kesinlikle duyuyoruz. .

“Bu tür bir zihniyet, bu gözetim sistemlerini iyi bir şey olarak görme konusunda artan bir istekliliğe yol açacaktır.”

E-posta İzleme
2019’da UNC-Charlotte’ta silahlı bir kişinin iki kişiyi öldürmesinden ve dört kişiyi de yaralamasından dört ay sonra, Judy Stanwyck garip bir şey fark etti.

Üniversite için kıdemli bir alıcı olan Stanwyck, UNC-Charlotte’un Social Sentinel’i satın almasıyla ilgileniyordu. Teknolojiye aşina olmadığı için şirketin web sitesine baktı ve okumaya başladı.

Bir özellik öne çıktı – şirket, öğrencilerin üniversite e-posta hesaplarını izleme yeteneğinin reklamını yapıyordu.

Stanwyck meslektaşına gönderdiği bir e-postada web sitesinin bağlantısını da içeren “Bunu buldum” diye yazdı. “Sadece tam olarak ne satın aldıklarını teyit ederim.”

Stanwyck, yorum taleplerine yanıt vermedi.

Şirketin UNC-Charlotte ile önerdiği sözleşmede, e-posta izleme hizmetinin yalnızca K-12 okulları için mevcut olduğunu söyledi. Ancak, üniversitenin güvenlik ve güvenlikten sorumlu rektör yardımcısına gönderilen bir e-postada, bir çalışan, isterlerse bu hizmeti ekleyebileceklerini söyledi.

Şirket başlangıçta yalnızca sosyal medyadaki halka açık bilgileri izlediğini söyledi. Ancak en azından 2019’dan beri kayıtlar, kolejlere özel öğrenci e-postalarını izleme olanağı sunduğunu gösteriyor.

Bir kolejin şirketi teklifini kabul edip etmediği belli değil – The News , e-posta izleme hizmetini kullanan bir üniversite bulamadı, ancak uygulama K-12 okullarında yaygın.

Gizlilik uzmanları, hizmetin özel öğrenci mesajlarını izleme yeteneğinden dehşete düştüklerini söyledi.

Electronic Frontier Foundation araştırma direktörü Dave Maass, “Öğrencilerin öğrenmesi gereken kampüs altyapısına gözetim yazılımı ekleme fikri sadece şok edici” dedi. “Bu sadece skolastik özgürlük fikrine iğrenç bir şey.”

UNC-Charlotte nihayetinde bütçe sınırlamalarını öne sürerek sözleşmeyi imzalamadı. Aynı zamanda şirket, e-posta izleme hizmetini başka bir Kuzey Karolina koleji olan UNC-Asheville’e tanıtıyordu.

2019’da üniversiteye gönderilen e-postalarda, kurucu ortak Margolis, Social Sentinel’in Google hizmet paketiyle çalışma yeteneğini destekledi ve yakın gelecekte Microsoft Outlook ile çalışacaklarına söz verdi.

Başka bir şirket çalışanı, o yıl okula gönderdiği her e-postanın imzasında yeni Gmail entegrasyonunun reklamını yaptı.

Navigate360 CEO’su Guilbault, bazı kolejlerin e-postaları izlemek için hizmeti kullandığını söyledi. Ama orada durmayabilirler.

2019’da Gulf Coast ve Palm Beach eyalet kolejlerine gönderilen e-postalarda şirket, Google Dokümanlarını, Google Hangouts sohbetlerini ve hatta Facebook Mesajlarını izleme yeteneğini övdü.

Kaynak: https://pulitzercenter.org/stories/tracked-how-colleges-use-ai-monitor-student-protests